Foto: peosoldier.army.mil

Microsoft dodá americké armádě 120 000 AR brýlí

Projekt AR brýlí z dílny Microsoftu dostal nový impuls. 120 000 náhlavních souprav založených na bázi HoloLens si objednala americká armáda. Kontrakt by měl mít celkovou hodnotu 21,88 miliardy dolarů a k jeho realizaci by mělo dojít v horizontu 10 let. Kromě samotných brýlí budou jeho součástí i další technologie.

Microsoft s armádou úzce spolupracuje už od roku 2018 a v rámci této spolupráce testovali vojáci v posledních letech možnost nasazení náhlavních souprav IVAS (Integrated Visual Augmentation System). Ty kombinují možnosti nočního vidění, termovize a zároveň přímo v terénu shromažďují aktuální údaje o svém nositeli. Právě na základě těchto brýlí by měla vzniknout nová platforma pro armádu.

Možnosti takových brýlí přímo v terénu předvedla armáda v únoru. Posádka obrněného vozidla mohla díky nim vidět skrz jeho stěny a sledovat situaci kolem sebe. Armáda také představila další vylepšení, která byla odpovědí na špatný výkon některých snímačů a systému GPS u starších verzí brýlí.

Spolupráce Microsoftu a americké armády vzbudil v roce 2018 odpor některých zaměstnanců největší softwarové společnosti světa. Microsoft od svých plánů částečně upustil, u náhlavních souprav s rozšířenou realitou, které nemají přímé napojení na zbraňové systémy, ale zůstal.

V poslední době se zdálo, že vývoj brýlí HoloLens stagnoval. Od vydání jejich druhé verze totiž nedošlo k zásadnímu posunu v jejich konstrukci. Konstrakt s americkou armádou by však mohl být impulzem, který posune i možnosti civilních AR brýlí.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.