Foto: se svolením Microsoft

Microsoft již brzy oznámí vylepšené AI funkce Copilota na zařízeních Surface

Na 21. března chystá Microsoft událost, v rámci níž bychom se měli dočkat nových oznámení týkajících se Copilota. Společnost sama mluví o představení nejnovějších poznatků v oblasti škálování AI v prostředí Copilota, Windows a Surface. Je přitom pravděpodobné, že se dočkáme nových zařízení Surface, která jsou označována jako první počítače s umělou inteligencí.

Tím hlavním by měl být Surface Pro 10 a Surface Laptop 6, jejichž vylepšené procesory přinesou výrazný nárůst výkonu a efektivity oproti jejich předchůdcům. Podle dostupných zpráv by se však březnová akce měla týkat pouze podnikových a komerčně zaměřených verzí zařízení, která přinesou méně změn. Spotřebitelské varianty s většími změnami budou následovat později.

Nová zařízení budou údajně poháněna křemíkem Intel Core Ultra nebo Snapdragon X Elite s neuronovými procesory (NPU) nové generace pro pokročilé úlohy umělé inteligence. Přinejmenším spotřebitelské modely Surface Pro 10 údajně přejdou z LCD na antireflexní OLED obrazovku. Zařízení by mělo být jasnější než obrazovka Surface Pro 9 a chybět nebude ani podpora HDR. Surface Laptop 6 by měl nabídnout tenčí rámečky displeje, haptický touchpad a nově dva USB-C a jeden USB-A na levé straně. Komerční/podnikové modely by měly nabídnout také vestavěnou čtečku karet CAC (Common Access Card) a verze s až 64 GB RAM.

Očekává se, že nové Surface Pro a Surface Laptop určené pro spotřebitele odstartují snahu Microsoftu o počítače s umělou inteligencí se systémem Windows 11. Budou údajně mezi prvními, které budou obsahovat verzi systému Copilot přímo v zařízení. Mezi další údajné AI funkce patří titulky a překlad v reálném čase, upscaling a zlepšení snímkové frekvence u her, vylepšené efekty Windows Studio a funkce nazvaná AI Explorer. Obě zařízení budou údajně obsahovat vyhrazenou klávesu Copilot.

AI Explorer prý nabídne časovou osu, kterou bude možné prohledávat pomocí přirozeného jazyka. Podobně jako aplikace třetí strany Rewind AI pro macOS bude funkce údajně zaznamenávat vše, co na zařízení děláte a vidíte, a umožní vám tato data procházet pomocí Copilota. Asistentovi byste tak mohli například položit otázku typu: „Najdi mi tu věc o dinosaurech,“ načež vám vyhledávač zobrazí okamžik v historii počítače, který se dinosaurů týká. Funkce přitom bude vybavena bezpečnostními prvky pro zachování soukromí.

Funkce by také měla „rozumět“ kontextu, pomáhat nastartovat projekty nebo pracovní úkoly, a dokonce by měla umět navrhnout úkoly na základě toho, co je právě zobrazeno na obrazovce. Mezi další údajné funkce například patří možnost říci Copilotu, aby v aplikaci Fotky odstranil pozadí obrázků na obrazovce z aplikací třetích stran.

Funkce umělé inteligence, které by neměly být exkluzivní pro zařízení Surface, se také údajně objeví v letošní výroční aktualizaci funkcí pro Windows 11 (verze 24H2), která by měla přijít na podzim.

Zdroj: engadget.com