Foto: se svolením Microsoft

Microsoft koncem roku 2023 ukončí aplikaci Cortana pro Windows

Nedávno Microsoft představil novou AI funkci Copilot, která se stane součástí Office 365. Integrace však zřejmě znamená konec Cortany v desktopovém operačním systému Windows. Tento technologický gigant totiž oznámil, že koncem roku 2023 přestane samostatnou aplikaci Cortana pro Windows podporovat.

Microsoft uvedl Cortanu jako hlasovou asistentku pro mobilní zařízení se systémem Windows již v roce 2014. Měla to být odpověď společnosti na Siri od Applu, a dokonce předběhla Alexu od Amazonu, ale nikdy nedosáhla jejich úrovně ani popularity.

Postupně Microsoft své plány s hlasovým asistentem umenšoval a v roce 2021 ukončil jejich provoz pro Android a iOS. Společnost Cortanu dokonce odstranila ze zařízení partnerských výrobců, jako jsou chytré reproduktory. Zejména u systému Windows Microsoft změnil jeho status integrovaného digitálního asistenta a vyčlenil ho do vlastní aplikace pro počítače. A právě s touto aplikací se do konce roku rozloučíme.

Microsoft nicméně zdůraznil, že uživatelé budou mít i nadále přístup k podobným funkcím ve Windows a Edge, které se opírají o možnosti umělé inteligence. Konkrétně zmínil nový Bing, který je poháněn technologií OpenAI GPT-4. V březnu Microsoft představil nástroj Microsoft 365 Copilot, který dokáže vytvářet obsah v aplikacích Office pomocí textových příkazů.

Koncem května společnost na vývojářské konferenci Build odhalila, že se AI stává integrovanou součástí systému Windows 11 tím, že do postranního panelu platformy umístí nástroj Copilot. Uživatelé jej mohou požádat o provedení úkolů v rámci operačního systému, jako je změna pozadí počítače, nebo dokonce úprava fotografií a shrnutí dokumentů, aniž by museli spouštět aplikace nebo hledat konkrétní nastavení. S největší pravděpodobností bude Cortana chybět jen málokomu. Ti, kteří asistentku používají, mohou přejít na používání programu Copilot, který bude od tohoto měsíce k dispozici v preview verzi pro Windows 11.

Zdroj: engadget.com