Foto použito se svolením společnosti Microsoft

Microsoft po dvaceti letech oživí Pana Sponku, ukáže se ve formě emoji

Sada Microsoft Office patřila mezi nejpopulárnější kancelářské nástroje už na přelomu tisíciletí. Pamětníci té doby vzpomínají na interaktivní (a někdy trochu otravný) systém nápovědy, o nějž se staralo několik avatarů, z nichž nejznámější se stal Clippy (česky Pan Sponka). Tento virtuální asistent byl v rámci systému nastavený jako základní, a většina uživatelů se tak pamatuje právě na něj.

A nyní se Pan Sponka vrací, a to na „žádost“ samotných uživatelů. Společnost Microsoft na svůj oficiální twitterový účet vyvěsila výzvu, v níž říká, že za dvacet tisíc lajků tuto postavičku opět oživí, a to formou emoji. Během několika hodin překonala tato výzva 100 000 lajků a v současnosti je jich více než 160 000.

K celé akci se připojily i další účty Microsoftu, oficiální účet komunikující informace okolo konzole Xbox vyhlásil heslo Free Clippy. Celou akci Microsoft pořádá v rámci mezinárodního dne Emojis, který spadá na dnešní den, tedy 17. července. U příležitosti tohoto dne Microsoft odhalil kompletní redesign emočních ikonek ve svých produktech. Ty jsou nyní barevnější a také působí plastičtějším dojmem.

Pan Sponka nahradí ikonku obyčejné sponky, kterou bylo možné vkládat do textů psaných v rámci produktů Microsoft. Ale na jiných zařízeních, jako jsou Apple nebo smartphony Google, bude stále vypadat jako obyčejná kancelářská sponka. Konsorcium Unicode schválilo v roce 2015 emoji kancelářské sponky jako standardní znak – ale každý jednotlivý výrobce softwaru si může zvolit grafiku, kterou používá k jejich zobrazení.

Pan Sponka se vrací po 20 letech – v roce 2001 byl oficiálně vyřazen ze služby a nebyl součástí nové kancelářské sady Office XP. Přesto i poté byl na mnoho počítačích se starším balíčkem Office stále k vidění.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.