Foto: Pixabay

Microsoft představil nový AI model pro chytré telefony

Společnost Microsoft představila svůj nejnovější model umělé inteligence nazvaný Phi-3 Mini určený pro chytré telefony a další lokální zařízení. Jedná se o první ze tří malých jazykových modelů Phi-3, které společnost v blízké budoucnosti uvede na trh a které byly vyškoleny na základě 3,8 miliardy parametrů. Cílem je poskytnout levnější alternativu ke cloudovým LLM, a umožnit tak menším organizacím do svých produktů integrovat AI funkce.

Podle Microsoftu nový model výrazně překonává předchozí malý model Phi-2 a vyrovná se větším modelům, jako je Llama 2. Společnost dokonce tvrdí, že Phi-3 Mini generuje odpovědi blízké úrovni modelu desetkrát většího.

„Inovace spočívá výhradně v našem souboru dat pro trénink,“ uvádí Microsoft ve své zprávě. Tato datová sada vychází z modelu Phi-2, ale využívá filtrovaná webová data a syntetická data. Použit byl také samostatný LLM, čímž byla vytvořena nová data, která umožňují menšímu jazykovému modelu být efektivnější. Podle serveru The Verge se tým údajně inspiroval dětskými knihami, které používají jednodušší jazyk k tomu, aby pronikly ke složitým tématům.

Přestože novinka stále nedosahuje výsledků cloudových LLM, dokáže Phi-3 Mini překonat Phi-2 a další malé jazykové modely (Mistral, Gemma, Llama-3-In) v širokém spektru úloh od matematiky přes programování až po akademické testy. Zároveň běží na tak jednoduchých zařízeních, jako jsou chytré telefony, bez nutnosti připojení k internetu.

Jeho hlavním omezením je šíře faktických znalostí vzhledem k menší velikosti datové sady. Přesto by měl být vhodný pro podobné modely, které vyžadují pouze malé interní soubory dat. To by mohlo umožnit společnostem, které si nemohou dovolit LLM připojené ke cloudu, aby začaly integrovat AI.

Phi-3 Mini je nyní k dispozici na Azure, Hugging Face a Ollama. Microsoft se dále chystá vydat Phi-3 Small a Phi-3 Medium s výrazně většími možnostmi.

Zdroj: engadget.com