Microsoft pro Windows 10 vydá nástroj pro větší transparentnost při diagnostice a posílání dat o počítači

Microsoft plánuje někdy v tomto roce vydat pro Windows 10 program s názvem Diagnostic Data Viewer, který by měl do procesu diagnostiky a odesílání údajů o počítačích uživatelů na servery společnosti vnést větší transparentnost. Microsoft za údajně nedostatečnou ochranu soukromí v rámci tohoto procesu dříve čelil kritice.

Program nebude k dispozici jako update, bude k dostání jako samostatný program v on-line obchodě Windows Store. Umožní uživatelům hledat, filtrovat či si podle kategorií prohlížet diagnostická data, která zařízení nainstalovaná v počítači odesílají Microsoftu. Zároveň bude možné měnit úroveň kontroly diagnostických dat v rámci účtů zařízení, a to i po nastavení výchozí úrovně administrátorem.

Microsoft ve svém oficiálním prohlášení uvedl, že je jeho cílem být v procesu shromažďování, používání i odesílání dat o zařízeních uživatelů co nejvíce transparentní a umožnit jim mít nad těmito procesy větší kontrolu. Kromě toho Microsoft uživatelům umožní prostřednictvím platformy Microsoft Privacy Dashboard prohlížet si a spravovat více dat souvisejících s účtem Microsoftu.

Diagnostická data budou v programu rozdělena do několika kategorií, konkrétně to bude sekce Běžná data (zobrazující název OS a jeho verzi, ID jednotlivých zařízení a typ apod.), Konektivita zařízení a konfigurace (informace o vlastnostech a schopnostech zařízení, jejich nastavení a informace o periferiích a síťových komponentách), Výkon produktů a služeb (informace o stavu zařízení, výkonu a spolehlivosti apod.), Využití dat produktů a služeb (podrobnosti o míře používání zařízení, operačního systému, aplikací a služeb) a Softwarové nastavení a Inventář s podrobnostmi o nainstalovaných programech, historii instalací a aktualizacích zařízení.

Uživatelé budou moci přímo z programu o jeho funkcích zasílat Microsoftu připomínky a postřehy. Užitečný nástroj nicméně nejprve dostanou na otestování účastníci programu Windows Insider Program.

 

Zdroj: guru3D.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.