Microsoft smazal svou objemnou databázi na trénování technologií rozpoznání tváře

Microsoft v tichosti smazal ze své stránky veřejný dataset s názvem MB Celeb, který byl určen pro akademické trénování technologií rozpoznání tváře. Obsahoval přes 10 milionů fotografií téměř 100 tisíc osob a šlo prý o světově největší veřejně dostupnou databázi svého druhu.

Softwarový obr databázi, vytvořenou v roce 2016, odstranil po zveřejnění článku deníku The Financial Times, podle nějž dataset používali nejen akademici, ale i vojenští výzkumníci nebo soukromé společnosti. Mezi jinými prý giganti jako IBM nebo Panasonic, ale i čínské firmy SenseTime a Megvii, které jsou zapojeny do nechvalně proslulého domácího systému na sledování lidí.

Vyšetřování deníku také odhalilo, že mnoho obličejů nepatřilo pouze celebritám – Microsoft prý tento výraz zneužíval a do databáze zahrnoval i osoby, které jen pracují on-line a mají digitální identitu, např. novináři píšící o bezpečnostní problematice, aktivisté bojující za ochranu soukromí nebo autorka známé knihy Surveillance Capitalism Shoshana Zuboffová.

Microsoft v prohlášení poskytnutém deníku potvrdil, že databázi, kterou prý provozoval jeho dnes už bývalý zaměstnanec, smazal a zopakoval, že byla určena pro akademické účely a obsahovala pouze snímky z veřejných internetových zdrojů. Dodal, že ji smazal proto, že „akademická výzva již skončila“, podle neoficiálních zpráv však odstranění souviselo právě ze zjištěními deníku.

 

Zdroj: techspot.com, futurism.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.