Foto: se svolením Microsoft

Microsoft urychluje práci na umělé inteligenci pro autonomní drony a létající taxíky

Autonomní drony a létající taxíky pro svoji bezchybnou funkčnost potřebují umělou inteligenci, která si poradí v nejrůznějších situacích. Její vytvoření je přitom velmi obtížným úkolem. Nyní si na něj troufl Microsoft, který představil platformu Project AirSim, která pomáhá výrobcům vytvářet, trénovat a testovat algoritmy řídící autonomní letadla.

Technologie založená na platformě Azure umožňuje virtuálním letadlům během několika sekund absolvovat miliony letů v podrobných simulacích, při nichž se posuzuje jejich schopnost zvládat různé překážky a povětrnostní podmínky. Výrobce dronů tak může rychle a bezpečně zjistit, zda se jeho stroj bude umět vyhnout ptákům nebo zda proti silnému větru nespotřebuje příliš mnoho energie z baterie.

Vývojáři budou moci pro začátek použít vyškolené „stavební bloky“ umělé inteligence, takže nebudou potřebovat rozsáhlé technické znalosti. Zájemci mohou vytvářet vlastní 3D prostředí pomocí Bing Maps, ale budou mít také přístup k připravené knihovně měst (například New Yorku a Londýnu) a dalších lokalit.

Projekt AirSim je v současné době k dispozici jako „omezený“ a již jej používají společnosti Airtonomy a Bell. Microsoft plánuje simulaci rozšířit o fyziku, počasí a repliky digitálních senzorů, včetně možnosti přinést vlastní fyzikální modely díky spolupráci se společností MathWorks. Tým také „aktivně spolupracuje“ s vládami a skupinami vytvářejícími normy a předpokládá, že by AirSim mohl pomoci při certifikaci autonomních letadel tím, že je podrobí přísným digitálním testům.

Iniciativa nicméně nebude řešit některé z největších problémů autonomního létání, včetně návrhu letadel a testování v reálném provozu. Microsoft však zdůrazňuje, že jeho technologie je flexibilní – může pomoci při zavádění řady autonomních létajících vozidel (od doručovacích dronů až po taxíky eVTOL létající v hustě obydlených městech).

Zdroj: engadget.com