Zdroj: news.microsoft.com

Microsoft úspěšně otestoval vodíkové články pro pohon svých datových centrech

Jedním z dlouhodobých cílů společnosti Microsoft je stát se do roku 2030 uhlíkově neutrální, respektive dokonce uhlíkově negativní. Velká část této změny bude záviset na energetické nezávislosti a využívání obnovitelné energie v maximální míře. Součástí energetických struktur se musí stát také místa, jež umožní energii ukládat.

Microsoft v pondělí oznámil, že jeho cesta povede v tomto odvětví směrem k vodíkovým článkům. Ty se mu podařilo v nedávných testech využít k napájení svých datových center a to rekordních 48 hodin v kuse.

Microsoft využívá vodíkové články vyvinuté týmem inženýra Marka Monroea, který pracuje přímo pro Microsoft. Jejich vývoj byl zahájen v roce 2018 a ještě ten rok se podařilo vyvinout dostatečně silný článek, k pohonu jednoho počítače. O rok později již měli vývojáři k dispozici 250 kilowattový článek, který dokázal produkovat dostatek energie pro celé serverové pole. V září 2019 byl tento článek instalován v datovém centru Azure nedaleko Salt Lake City.

Právě tento článek byl základem systému, který nyní úspěšně prošel zátěžovým 48hodinový testem. Tým vývojářů nyní plánuje zvýšení výkonu článků na 3 megawatty díky čemuž by měl dosáhnout výkonu současných generátorů poháněných naftou.

Cílem je, aby se soustavy vodíkových článků staly běžnou součástí eketrické rozvodné sítě a měly dostatečnou kapacitu na to, aby mohli několik dní plně napájet datová centra jako je Azure. Jejich výkon by sloužil k vyrovnání energetických výkonů.

Zdroj: news.microsoft.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.