Microsoft volá po regulaci technologií pro rozpoznávání obličeje

Microsoft vyzývá americkou vládu, aby zákony regulovala technologie pro rozpoznávání obličeje. Výzva přichází uprostřed rostoucích obav nejen v USA, že tato technologie bude jednoho dne zneužita.

Nestává se každý den, aby přední technologická společnost volala po regulaci nějaké technologie, nicméně prezident Microsoftu Brad Smith koncem minulého týdne v blogovém příspěvku uvedl, že rizika spojená s technologií pro rozpoznávání obličeje jsou natolik vážná, že je technologické firmy ani volení zástupci nemohou ignorovat.

V červnu se Microsoft sám dostal pod palbu kritiky kvůli tomu, že údajně dodává své systémy pro rozpoznávání tváře americké pohraniční stráži, na kterou se nedávno snesla kritika kvůli oddělování dětí od rodin nelegálních migrantů. Skupina zaměstnanců společnosti dokonce v otevřeném dopise vyzvala vedení, aby spolupráci s vládním úřadem U.S. Immigration and Customs Enforcement okamžitě ukončilo. Smith zopakoval slova svého šéfa Satyy Nadelly, který v reakci na kritiku prohlásil, že kontrakt zahrnoval pouze dodání kancelářského softwaru a aplikací na posílání zpráv. Proti tomu samému protestovala v červnu i skupina zaměstnanců Amazonu. Té se nelíbí ani to, že internetový obr začal nabízet technologii na rozpoznávání tváře také policii a jiným bezpečnostním složkám.

Microsoft hodlá podle Smithe v následujících měsících vydat vlastní soubor zásad, kterým se bude při vývoji systémů pro rozpoznávání obličeje řídit. Dále uvedl, že existují zákazníci, kteří by chtěli technologii použít pro „pochybné účely“, a Microsoft prý musel v minulosti   specifické požadavky některých těchto zákazníků odmítnout, protože jinak hrozilo, že by se dostal do kolize s lidskými právy. O jaké požadavky šlo a od koho, však již nerozvedl.

Vláda podle něj musí vytvořit v oblasti technologie pro rozpoznávání obličeje společný regulační rámec a začít by se prý mělo ustavením komise složené ze zástupců demokratů a republikánů a pokračovat vytvořením expertní komise, která by se zabývala vyhodnocením všech možných dopadů technologie na společnost. Vládní regulace podle něj není nic špatného a uvedl příklady automobilového či farmaceutického průmyslu. V těchto odvětvích prý „rozumná vládní nařízení pomohla změnit produkty k lepšímu“.

 

Zdroj: pcmag.com