Microsoft zveřejnil první informace o tom, jak by mohla fungovat zařízení se dvěma obrazovkami Surface Duo a Surface Neo

Společnost Microsoft na svých stránkách zveřejnila nové informace týkající se zobrazení aplikací na zařízeních Surface Duo a Surface Neo. Tyto údaje jsou určeny vývojářům, kteří mají za úkol vymyslet způsob zobrazení aplikací na tomto nestandardním zařízení. Surface Duo i Surface Neo totiž disponují dvěma obrazovkami, které jsou spojeny ohebným pantem. Obrazovky je ale možné od sebe také oddělit, a využít tak každou obrazovku zvlášť. Ideální způsob zobrazení všech aplikací proto bude tak trochu oříšek.

Menší zařízení Surface Duo disponuje operačním systémem Android, zatímco větší Surface Neo běží na Windows 10X. Microsoft předložil vývojářům několik možností zobrazení: využití obou displejů najednou (tedy jako rozšířené plátno), zobrazení hlavního obsahu a detailu, klasické zobrazení dvou různých stránek, dvojitý pohled na něco případně hlavní aplikaci na jedné straně a podrobnosti o ní na druhé. Samozřejmostí by přitom měla být možnost otevřít dvě stejné aplikace nezávisle vedle sebe.

 

Podle slov Microsoftu se ale jedná pouze o návrhy zobrazení, konečné vyobrazení aplikací proto nakonec nemusí odpovídat žádnému z návrhů. Rozhodně by ale mělo být nově ve formátu na šířku. Vše ale bude záviset na zpětné vazbě od vývojářů, na nichž teď leží nejtěžší úkol.

Zohlednit je ale také potřeba možnosti ovládání (v potaz přichází tři základní vstupy: stylus, dotykové pero a běžný dotyk). Microsoft navíc požaduje, aby vývojáři do nových zařízení implementovali také oblíbenou funkci „drag and drop“, kterou lze na dvou obrazovkách využít daleko lépe než na jedné.

Na rozdíl od ohebných displejů, jsou zařízení se dvěma obrazovkami problematické vzhledem k mezeře, která mezi nimi vzniká. Přitom mnoho aplikací je navrženo tak, aby se jejich dialogová okna otevírala přesně uprostřed obrazovky. Aplikace, kontextové i rozbalovací nabídky by proto měly být přeprogramovány tak, aby mezeru uprostřed chápaly jako hranici, přes niž se nemohou zobrazit. Naopak u obrázků a videí může dojít ke zobrazení přes oba displeje. Otázkou pak zůstává, zda celý obrázek rozdělit (Split) nebo jej nechat celý, s tím, že ve středové oblasti nebude vykreslen zcela a lidský mozek chybějící část sám doplní (Mask).

Microsoft již také vydal emulátor Androidu pro Surface Duo, aby umožnil snazší testování mobilních aplikací. Emulátor Windows 10X pro aplikaci Surface Neo by měl vyjít během února. Více informací ohledně svých plánů s řadou Surface Microsoft odhalí nejspíš na květnové konferenci společnosti Build pro vývojáře.

Surface Duo i Surface Neo byly odhaleny již v říjnu loňského roku, oficiálně by se měly začít prodávat koncem loňského roku. Rozhodně ale nejde o jediná zařízení s duálním displejem, podobnými plány se totiž zabývají i společnosti Dell, HP, Lenovo nebo Asus.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.