Ministerstvo spravedlnosti USA obvinilo dva čínské hackery z ukradení osobních údajů desítek milionů lidí ze zdravotní pojišťovny Anthem

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo dva čínské občany – Wanga Fujieho a dalšího muže uváděného v žalobě jen jako Johna Doe – z nabourání se do jedné z největších zdravotních pojišťoven v zemi Anthem a odcizení osobních dat více než 78 milionů klientů. Zločinu se měli dopustit mezi únorem roku 2014 a lednem roku následujícího. Kromě toho je úřad viní z hacknutí třech dalších společností ve stejném období, jejich jména však neuvádí.

Podle ministerstva obvinění „použili sofistikované techniky, aby neoprávněně pronikli do počítačových sítí dotčených společností, a poté na počítačových systémech nainstalovali malware a nástroje, aby počítačové sítě dotčených společností dále napadali“.

Obvinění měli ukradnout data jako jména, data narození, adresy, telefonní čísla, e-mailové adresy, údaje o zaměstnání nebo příjmu, ale i citlivější informace, např. identifikační zdravotní čísla nebo čísla sociálního pojištění. Zdravotní údaje jako takové prý v jejich hledáčku nebyly. Jakmile se prý dat zmocnili, uložili je do zašifrovaných archivních souborů a poslali z USA na různá místa v Číně.

Pojišťovna musela na podzim loňského roku za to, že nedokázala soukromá data svých klientů ochránit, zaplatit pokutu ve výši 16 milionů dolarů.

 

 

Zdroj: theverge.com, justice.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.