Ministerstvo vnitřní bezpečnosti chce bojovat s falešnými zprávami vytvořením obří mediální databáze

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA (DHS) má v plánu vytvořit obří databázi monitorující přes 290 tisíc mediálních platforem na celém světě včetně digitálních a tištěných médií, blogerů, účtů významných mediálních influencerů na sociálních sítích, ale i firemních a průmyslových médií. Databáze má vládním úřadům pomoci bojovat s falešnými zprávami a propagandou. Podněty k návrhu ministerstvo přijímá do 13. dubna.

Systém by u každého mediálního zdroje shromažďoval detaily jako kontaktní informace nebo kdo je zaměstnavatel daného zdroje, což by umožňovalo v databázi hledat jedince a média podle různých kategorií, např. místa, pole zájmu, postojů apod. Obecně by databáze měla obsahovat „informace, které by mohly být relevantní“.

Není to poprvé, co USA prostřednictvím nějakého úřadu chtějí sledovat média – monitorováním internetového mediálního prostoru je podle webu endgadget.com nechvalně známá např. FBI, a i když by databáze pravděpodobně shromažďovala informace veřejného charakteru, problematická by mohla být už sama její existence. Podle webu by např. mohla pomáhat při vyhodnocování, jak se Rusko a jiné země světa případně snaží zkreslit veřejnou debatu na určité téma, a na místě jsou prý také obavy, že databáze by mohla být využita k vyvíjení nátlaku na domácí novináře a internetové osobnosti, které razí jinou než oficiální linii.

Jak poznamenává web gizmodo.com, formulace DHS o tom, jaké se budou shromažďovat informace, jsou v tuto chvíli velmi vágní. Není např. jasné, jestli dotčená média budou moci mluvit do toho, jaké údaje se o nich budou sbírat. Stejně tak není zřejmé, jestli je bude DHS o tom, že o nich sbírá informace, vůbec informovat.

Podle webu by takto vágní formulace mohly otevírat prostor pro spojení výše uvedených údajů o médiích a jednotlivcích s dalšími informacemi, ke kterým se může DHS dostat. A to jsou již mnohem citlivější údaje, jako např. historie zaměstnání, záznamy v rejstříku trestů nebo seznamy duševních poruch, upozorňuje Gizmodo.

 

Zdroj: endgadget.com, gizmodo.com