Foto: se svolením NASA

Mise Crew-5 společnosti SpaceX byla dokončena, chlubí se několika historickými prvenstvími

Mise Crew-5 společnosti SpaceX byla úspěšně dokončena a posádka se bezpečně vrátila na Zemi. V sobotu večer u pobřeží Floridy po pětiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici přistála kosmická loď Dragon společnosti Endurance. Na palubě modulu byli astronauti NASA Josh Cassada a Nicole Mann, Japonec Koichi Wakata a ruská kosmonautka Anna Kikina. Tato čtveřice strávila na oběžné dráze celkem 157 dní.

Tato mise se zapsala do historie hned z několika důvodů: Nicole Mann se jako příslušnice národa Wailaki stala první indiánskou ženou, která letěla do vesmíru. Bylo to také poprvé, kdy ruský kosmonaut letěl na palubě soukromé americké kosmické lodi, což bylo možné díky dohodě NASA a Roskosmosu, která byla podepsána v loňském roce. Pro Wakatu byl navíc absolvovaný let již pátým návratem z vesmíru, což je japonský rekord. Mise byla také druhou orbitální cestou pro modul Endurance poté, co loni na podzim úspěšně dopravil na Zemi posádku Crew-3.

Vesmírná loď se nyní vrátí do zařízení Dragon Lair společnosti SpaceX na Floridě, kde proběhne bezpečnostní kontrola a renovace před dalším letem.

Letu se nezúčastnil astronaut NASA Frank Rubio, který letěl k ISS na palubě ruské kosmické lodi Sojuz MS-22, u níž koncem loňského roku došlo k úniku chladicí kapaliny po zásahu mikrometeoroidem. Posádka lodi Endurance tehdy dočasně upravila svůj letoun tak, aby v případě nouzové evakuace z ISS přepravil Rubia, jelikož Roscomos určil, že MS-22 může bezpečně přepravit pouze dvě osoby. Později byly tyto úpravy vráceny zpět, jelikož Rusko vyslalo náhradní kosmickou loď Sojuz, která Rubia a kosmonauty Sergeje Prokopjeva a Dmitrije Petelina dopravila zpět na Zemi.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.