Foto: se svolením NASA

Mise pokračuje podle plánu: NASA úspěšně rozvinula teleskop Jamese Webba

Před dvěma týdny jsme vás informovali o tom, že NASA po několika odkladech úspěšně vynesla do vesmíru teleskop Jamese Webba (JWST), který by měl být schopen dohlédnout až „na počátek našeho vesmíru“, tedy na úplný začátek, kdy se před 13,5 miliardami let formovaly první hvězdy a galaxie. Podle NASA dokáže pozorovat dosud neviděnou část prostoru a času vesmíru, jelikož zachycuje infračervené světlo, které k nám přichází od nejvzdálenějších vesmírných objektů.

Start raketoplánu Arianespace Ariane nesoucí teleskop byl sice úspěšný, další nebezpečná část mise však vědce čekala v samotném vesmíru – rozvinutí teleskopu (v raketě totiž kvůli své velikosti musel být uložen ve složeném stavu). Nyní již však můžeme říci, že i tato náročná část mise byla úspěšná. Agentura uvedla, že již začátkem týdne se jí podařilo rozvinout tepelný štít, který se skládá z pěti speciálních vrstev. Posledním krokem, který byl proveden včera, bylo rozvinutí dvou zrcadel (větší má průměr 6,5 metru) s pozlaceným povrchem.

Tím ale proces zprovoznění ještě neskončil. Posádka mise totiž ještě musí seřídit optiku dalekohledu, což je proces, který bude trvat několik měsíců. Nicméně všechny kroky, které byly od startu raketoplánu dosud provedeny, dopadly na výbornou a nebyly doprovázeny žádnými komplikacemi. To mimo jiné znamená, že teleskop za 10 miliard dolarů je ve velmi dobré kondici.

První snímky z teleskopu budou k dispozici až v létě. A ještě déle může trvat, než se dočkáme nějakých významných objevů. Každopádně očekávání jsou velká, JWST má totiž potenciál odkrýt poznatky, o nichž se vědcům dosud ani nesnilo.

Zdroj: engadget.com