Místní dopravce v Kanadě uskutečnil historicky první komerční let elektrického letadla
Elektromobilita zasáhla nejen automobilový průmysl, ale také letectví. Elektrická letadla jako taková dnes už nejsou žádnou novinkou, nový je komerční provoz elektrického letounu, schopného nést na své palubě cestující. První let tohoto typu se uskutečnil toto úterý ve Vancouveru a jednalo se o první událost svého druhu na světě.
Hlavní roli hrál žlutý elektrický letoun společnosti Harbour Air, který dokáže na své palubě přepravit až šest pasažérů. Jde o letoun typu DHC-2 de Havilland Beaver, jehož motor je schopný vyvinout výkon 750 koní (560 kW).
Podle organizátorů akce byla tímto letem odstartována třetí – elektrická, éra letectví. Let nebyl dlouhý a měl spíše demonstrativní účel. V budoucnu by ale měl být tento typ letadel využíván na běžné místní lety a do roku 2022 doufá Harbour Air v elektrifikaci všech letadel své flotily. Musí k tomu však získat schválení místních úřadů ohledně bezpečnostních regulací.
Letecký průmysl patří k jednomu z největších producentů skleníkových plynů na světě (v tomto ohledu jej překonává lodní doprava). Přesto je cesta k jeho elektrifikaci poměrně náročná a bude trvat velmi dlouhou dobu. Elektrická letadla při současných technických možnostech dokáží letět pouze poměrně krátké vzdálenosti. To představené ve Vancouveru má dolet jen 160 kilometrů a bude moci být použito jen na krátkých místních trasách. Dlouhé mezinárodní lety pravděpodobně ještě velmi dlouho zůstanou doménou letadel na fosilní paliva. I jejich uhlíková stopa se zvyšováním učinnosti motorů může zmenšovat.
Zdroj : bbc.com