Mobilní operátoři v USA organizovaně prodávali data o poloze zákazníků lovcům odměn ve velkém

V USA v těchto dnech bobtná nový skandál spojený se zneužitím dat uživatelů mobilních telefonů. Vyšlo totiž najevo, že někteří z tamních velkých operátorů, konkrétně tedy AT & T, T-Mobile a Sprint, prodávali data o poloze svých zákazníků. Tuto „službu“ pak využívali lovci odměn a soukromí detektivové, kteří měli za úkol danou osobu najít.

Vyšlo najevo, že kromě dat o poloze na základě vysílačů, prodávali operátoři i data z tzv. A-GPS, která jsou určená výhradně pro využití v nouzových případech – například při volání na linku 911. Data byla v některých případech tak přesná, že dokázala díky triangulaci určit přesnou místnost v budově.

Rozsah kauzy se s probíhajícím vyšetřováním stále rozrůstá. Doposud bylo zjištěno, že data nakupovalo přes 250 jednotlivců a firem zabývajících se vyhledáváním osob. Podle dosavadních zjištění jim každý z operátorů prodal údaje minimálně v 18 000 případech.

To, co bylo ještě minulý týden považováno za několik izolovaných případů, nyní vypadá jako propracovaný byznys. Mnoho uživatelů je zděšených a chování operátorů se dočkalo odsudku některých senátorů.

Většina obchodů s daty proběhla skrz dnes již zaniklou společnost CerCareOne mezi roky 2012 – 2017. Nejvyšší částky, za které se data o poloze uživatelů prodávala se přitom pohybovali kolem 10 000 dolarů.

Situace se samozřejmě také ujali právníci, kteří zkoumají legálnost postupu operátorů. Ti se k situaci zatím nevyjadřují. Některé ze společností, které si službu objednaly tvrdí, že sledování polohy jejich klienta v případě nesplacení pohledávek je přímo zakotveno ve smlouvě, kterou podepsal.

Zdroj: motherboard.vice.com