Mobilní síť 5G přesáhla v praxi rychlost 1 Gb/s

O obrovských rychlostech mobilních sítí páté generace, známé pod zkratkou 5G se v teoretické rovině mluví již několik let. Nyní s příchodem prvních testovacích sítí se jejich potenciál začíná pomalu ukazovat i v praxi. Server The Verge, stejně jako řada dalších novinářů, se vydali v praxi vyzkoušet nový mobilní telefon Samsung Galaxy S10 5G a říkají, že právě nahlédli do mobilní budoucnosti.

Výhodou toho telefonu je, že na vývoji jeho modemu spolupracovala se Samsungem společnost Verzion, která síť 5G provozuje. Ačkoliv se stále jedná o velmi lokální pokrytí a signál se musí hledat v případě připojení se ukázalo, jak spolu mohou být síť a telefon v souladu, rychlost stahování totiž hravě překročila rychlost 1 Gb/s. Rychlost stahování v současnosti se pohybuje většinou kolem 20 Mb/s. Nejlepších výkonů dosahovala rychlost stahování v blízkosti uzlových bodů sítě.

Chris Welch udělal v síti několik zátěžových testů. Film Iron Man 2 z Amazon Prime Video v nejlepší možné kvalitě stáhl za 90 vteřin. To je opravdu úctyhodný výkon. Upozorňuje však že se jedná o mobilní budoucnost, jejíž uplatnění v běžné praxi bude trvat ještě několik let, a to především kvůli pokrytí. Servery, které jsou schopné tak vysoký datový tok řídit musí být velmi výkonné.

Otázkou je jak se bude síť chovat při připojení vyššího počtu zařízení. V budoucnu se k ní budou připojovat nejen mobilní telefony ale i chytré automobily, drony a řada dalších zařízení. Zavádění a rozvoj 5G sítí bude jistě trvat řadu let a kdy se jich dočkáme i v České republice zatím není jisté. Jisté však je, že jsou místa na Zemi, kde se mobilní budoucnost pomalu rozbíhá v praxi.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.