Zdroj: youtube.com

Modul Crew Dragon vstoupil do dějin jako první vesmírné zařízení ovládané dotykovými panely

Úspěšný víkendový let společnosti SpaceX se může pochlubit hned několika prvenstvími. Asi dvě hodiny poté, co se členové posádky kabiny Crew Dragon stali prvními kosmonauty vynesenými do vesmíru soukromou raketou, se stali také prvními piloty, kteří ovládali vesmírnou loď prostřednictvím dotykového ovládání.

Vesmírné lodi jsou pověstné složitým ovládacím schématem a velkým množstvím pák, knoflíků a dalších ovládacích prvků. Ty u Crew Dragon nahradily tři dotykové obrazovky a pouze několik fyzických tlačítek pod nimi schopných zastoupit ty nejdůležitější funkce. Ruční ovládání manévrů modulu tak do jisté míry připomínalo ovládání videoher.

Ruční pilotáž Crew Dragonu si mohla posádka vyzkoušet i během prvního letu, naštěstí se však jednalo pouze o zkoušku, nikoli o nutnost. Po přibližně pěti minutách manuálního ovládání byl celý systém opět přepnutý na plnou automatiku.

Videa, která byla z mise pořízena, ukazují mimo jiné právě dotykové ovládání vesmírné lodi přímo v akci a zajímavé je na tom několik faktů. Jednak to, že ovládací rozhraní řízení SpaceX je velmi podobné simulátoru připojení k ISS, který je online k dispozici od poloviny května. Zároveň je fascinující vědomí toho, že vesmírná loď může být plně ovládaná prostřednictvím stejného (lépe řečeno podobného) rozhraní, které běžný pozemšťan používá na správu profilu na sociální síti nebo hraní her.

Dotykové obrazovky mají mimo jiné výhodu i v tom, že ušetří prostor v kabině. Ruční ovládání zůstane u většiny dalších misí pouhým záložním systémem a manévry vesmírných lodí bude i nadále řešit autonomní systém.

Zdroj: theverge.com