Foto: se svolením Tesla

Musk v Německu uspořádal Giga Fest, první evropská Gigafactory podle něj zahájí výrobu do konce tohoto roku

Poslední víkend probíhal v nové německé továrně Gigafactory nedaleko Berlína den otevřených dveří. Elon Musk během této události uvedl, že společnost Tesla zde chce již do konce letošního roku zahájit výrobu vozů Model Y. Musk také dodal, že plánuje do konce roku 2022 v německé továrně vyrábět 5 000 až 10 000 vozů týdně.

Jde o velmi smělé plány, zvlášť přihlédneme-li k tomu, že Tesla stále čeká na finální schválení německého výrobního závodu. Místní úřady totiž stále posuzují jeho vliv na životní prostředí v oblasti. Již její výstavba přitom zahrnovala vykácení téměř 200 hektarů lesa, ekologům se také nelíbí umístění Gigafactory 4 (nebo také Gigafactory Berlin) u chráněného vodního zdroje, náročnost továrny na spotřebu vody a také narušení biotopů netopýrů a dalších živočichů i rostlin. Musk každopádně slíbil, že vysadí nové stromy a při výrobě bude používat co nejméně vody.

Přesto Musk věří v brzké otevření nové Gigafactory. V sobotu proto společnost uspořádala nedaleko továrny oslavu s přiléhavým názvem „Giga Fest“, která byla uspořádána především pro místní obyvatele a zahrnovala elektronickou hudbu (z Teslových transformátorů), atrakce a občerstvení spolu s prohlídkou vnitřních prostor továrny.

Německá Gigafactory je přitom již v konečné fázi výstavby. V minulosti přitom musela být její výstavba několikrát pozastavena, a to s ohledem na výhrady ekologických skupin. Na druhou stranu nová továrna do oblasti přinese nová pracovní místa – Musk do německé továrny plánuje nabrat až 12 000 zaměstnanců.

Zdroj: theverge.com