Muskova miniponorka je v Thajsku, na záchrannou misi se však nehodí

Miniponorka z dílny společností SpaceX a The Boring Company Elona Muska je již v Thajsku. Podle vedoucího záchranné operace však pro vyproštění zbývajících čtyř chlapců ze zatopené jeskyně není vhodná.

Jak jsme včera informovali, Musk nabídl thajskému záchrannému týmu speciální plavidla, která by mohla se záchranou chlapců pomoci. Podle série příspěvků na Twitteru a Instagramu odcestoval do Thajska společně se svými zaměstnanci a vstoupil do jeskynního komplexu, kde jeden zkompletovaný prototyp ponorky týmu osobně předal.

Jak sdělil vedoucí záchranné mise Narongsak Osottanakón, plavidlo je sice technologicky vyspělé (je mj. vyrobeno z částí rakety Falcon, vyráběné společností SpaceX), nicméně technicky by prý bylo jeho nasazení v takovém místě velmi obtížné až nemožné – jistými částmi jeskyně by se prý s největší pravděpodobností nemohlo ani protáhnout (v některých místech je prostor úzký pouze 70 cm) – a poslední etapa záchranné operace je navíc v plném proudu. Musk týmu ponorku každopádně nechal s tím, že ji může použít při jiných záchranných operacích.

Muskova iniciativa se nesetkala jen se slovy chvály – někteří jej kritizují za to, že jen využil příležitosti, jak udělat sobě a svým společnostem „levné“ promo. Upozorňují, že není náhodou, že svou pomoc nabízí v době, kdy Tesla stále nevyřešila problémy s produkcí vozidla Model 3 a propustila kvůli tomu 1500 zaměstnanců.

 

Zdroj: gizmodo.com, ceskenoviny.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.