Foto: Unsplash

Muž vydělal miliony odemykáním telefonů T-Mobile pomocí ukradených hesel

Kaliforňan Argishti Khudaverdyan, bývalý majitel prodejny T-Mobile, byl uznán vinným z toho, že od srpna 2014 do června 2019 používal ukradené přihlašovací údaje k odemčení stovek tisíc mobilních telefonů. Podle tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti podané na začátku letošního roku vydělal Khudaverdyan tímto způsobem, který zahrnoval také obcházení blokací operátora na ztracených nebo odcizených mobilních telefonech, přibližně 25 milionů dolarů.

Khudaverdyan údajně používal několik způsobů, jak získat přihlašovací údaje zaměstnanců společnosti T-Mobile potřebné k odblokování telefonů, včetně phishingu, sociálního inženýrství, a dokonce přiměl IT oddělení operátora, aby resetovalo hesla vyšších úředníků a umožnilo mu tak přístup. Podle ministerstva spravedlnosti získal přístup k více než 50 přihlašovacím údajům zaměstnanců a použil je k odblokování telefonů společností Sprint, AT&T a dalších operátorů.

Podle obžaloby měl Khudaverdyan přístup k nástrojům společnosti T-Mobile pro odblokování přes otevřený internet až do roku 2017. Poté, co je operátor přesunul do své interní sítě, Khudaverdyan údajně používal ukradené přihlašovací údaje k přístupu do této sítě prostřednictvím Wi-Fi v prodejnách T-Mobile.

Ministerstvo spravedlnosti také uvedlo, že Khudaverdyan v roce 2017 několik měsíců spoluvlastnil prodejnu T-Mobile s názvem Top Tier Solutions Inc. Operátor ale nakonec kvůli podezřelému chování s touto prodejnou ukončil smlouvu. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Khudaverdyan v průběhu let prodával své služby prostřednictvím e-mailu, zprostředkovatelů a různých webových stránek a zákazníkům tvrdil, že se jedná o oficiální odblokování společnosti T-Mobile.

Khudaverdyanovi hrozí nejméně dva roky vězení za krádež identity s přitěžujícími okolnostmi a až 165 let za obvinění týkající se podvodů s odposlechy, praní špinavých peněz a neoprávněného přístupu k počítači.

Zdroj: theverge.com