Foto: se svolením History

Na dně Atlantského oceánu byla nalezena část raketoplánu Challenger, který se zřítil v roce 1986

Filmový štáb pracující na seriálu o Bermudském trojúhelníku učinil u pobřeží Floridy nečekaný objev. V oceánu objevil dvacetimetrový segment raketoplánu Challenger, který explodoval za letu při jedné z největších tragédií NASA.

Ke katastrofě Challengeru došlo 28. ledna 1986, asi 73 sekund po startu raketoplánu z mysu Canaveral na Floridě. Ve výšce 14 kilometrů nad zemí raketoplán explodoval v důsledku úniku horkého plynu uvnitř nosné rakety.

Při katastrofě zahynulo všech sedm členů posádky, včetně Christy McAuliffeové, která se měla stát první učitelkou ve vesmíru. Trosky po výbuchu dopadly do Atlantického oceánu.

Nyní, o 36 let později, byla na mořském dně nalezena velká část Challengeru. Na videu a snímcích zveřejněných televizní stanicí The History Channel jsou vidět potápěči pohybující se nad segmentem raketoplánu, který se skládá z načervenalých dlaždic.

Segment byl filmovým štábem nalezen již v březnu při pátrání po záchranném letadle, které zmizelo v prosinci 1945 a které samo hledalo torpédové bombardéry, jež zmizely dříve. Podle sdělení kanálu The History Channel byl v květnu proveden druhý ponor, kdy byly trosky dále podrobeny zkoumání. V srpnu NASA potvrdila, že materiál pochází z Challengeru.

Artefakty z raketoplánů jsou ze zákona majetkem vlády USA. NASA sice prozatím neoznámila žádné plány týkající se ochrany nově objevených trosek, ale zvažuje některé kroky. Je totiž možné, že se řada lidí pokusí segment najít (přestože History Channel neuvedl, kde přesně byl vrak nalezen).

Zdroj: gizmodo.com