Na internet unikla data o prakticky všech obyvatelích Ekvádoru

Na internet unikla citlivá data o téměř všech obyvatelích Ekvádoru. Konkrétně se ven dostalo téměř 21 milionů záznamů, z čehož skoro třetina se týkala dětí a nezletilých (pro kontext – země má zhruba 16,5 mil. obyvatel). Uniklou databázi objevil před dvěma týdny web vpnMentor.

   Masivní únik podle zjištění webu způsobil nezabezpečený server, který v Miami provozuje ekvádorská marketingová a analytická společnost Novaestrat. Data podle všeho pocházejí z více zdrojů, např. ekvádorských vládních úřadů, národní banky nebo automobilové asociace. Obsahují vše od jmen, dat narození, kontaktních informací, vzdělání po národní identifikační čísla, identifikační čísla plátců daní, záznamy o vlastnictví aut nebo informace o bankovních účtech. Mezi oběťmi je i ekvádorský prezident, a dokonce také Julian Assange, kterému země udělila před sedmi lety politický azyl.

   Web na incident upozornil ekvádorskou pobočku globálně působící kyberbezpečnostní skupiny CERT (Computer Emergency Response Team) a únik byl zastaven 11. září. Ekvádorské úřady případ vyšetřují a již údajně zadržely manažera zmíněné společnosti.

   V tuto chvíli není jasné, jestli data někdo zneužil. Pokud by se však dostala do nesprávných rukou, mohla by být použita k finančním podvodům, krádežím identity nebo phishingovým útokům a mít dopad na ekvádorské firmy.

Zdroj: vpnmentor.com, endgadget.com, zdnet.com