Foto: se svolením FIFA

Na mistrovství světa ve fotbale 2022 bude o ofsajdech rozhodovat umělá inteligence

Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) oznámila, že na mistrovství světa 2022 bude využívat kamery s umělou inteligencí, jež pomohou rozhodčím při rozhodování o ofsajdech. Celý systém se skládá ze senzoru v míči, který 500krát za sekundu informuje o své přesné poloze na hřišti, a 12 sledovacích kamer umístěných pod střechou stadionu, které pomocí strojového učení sledují 29 bodů na tělech hráčů.

Speciální software bude následně tyto údaje kombinovat a generovat automatická upozornění, a to v případě, že se hráči dopustí přestupku proti pravidlům. Tato upozornění budou zasílána rozhodčím v blízké kontrolní místnosti, kteří situaci potvrdí, nebo vyvrátí a sdělí rozhodčím na hřišti, jaké rozhodnutí mají učinit.

FIFA tvrdí, že celý proces proběhne „během několika vteřin, což znamená, že rozhodnutí o ofsajdu bude možné učinit rychleji a přesněji“. Získané údaje budou rovněž použity k vytvoření automatických animací, které bude možné přehrávat na obrazovkách na stadionu a v televizních přenosech, a to proto, „aby byli všichni diváci co nejjasněji informováni“ o tom, proč bylo dané rozhodnutí učiněno.

Pierluigi Collina, předseda Výboru rozhodčích FIFA, v tiskovém prohlášení uvedl, že nový systém sice rozhodčím umožní provádět „rychlejší a přesnější rozhodnutí“, ale zdůraznil, že za hru stále odpovídají lidé (rozhodčí a asistenti rozhodčího), a nikoli „roboti“.

Mistrovství světa ve fotbale 2022 se bude konat v Kataru, a stane se tak vůbec prvním mistrovstvím světa, které proběhne v arabské zemi. Kvůli pověstnému katarskému horku však byl turnaj přesunut na termín od listopadu do prosince.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.