Foto: se svolením NASA

Na povrchu Marsu byl vyfocen zvláštní kamenný útvar

Zhruba v půlce června objevilo vozítko Perseverance na povrchu Marsu zvláštní jev – oblý balancující kámen na skále, který vypadá, jako by ho tam někdo pečlivě umístil.

Snímek byl pořízen v kráteru Lake na povrchu Marsu pravou kamerou Mastcam-Z vozítka Perseverance NASA 12. červnu. Redaktor serveru Gizmodo požádal NASA o vysvětlení tohoto zvláštního jevu. Odpověď možná překvapí svojí prozaičností – nejde o až tak nezvyklý jev, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podle Jamese Ricea, geologa z týmu Mastcam-Z, se jedná o celkem běžný výjev. Balancující skály různých velikostí (od kamenů velkých několik centimetrů až po útvary vysoké stovky metrů) se přirozeně vyskytují jak v přírodě na Zemi, tak i mimo ni.

Balancující skála je ve skutečnosti často spojena s větší podkladovou skálou dříkem nebo podstavcem. Vyfotografovaná skála z povrchu rudé planety nejspíš vznikla po rozsáhlé eolické (větrné) a/nebo chemické erozi, která ji oddělila od skalního podloží.

Nicméně tyto útvary jsou více než jen geologickými kuriozitami. Jsou nazývány „reverzními seismometry“, a to proto, že jejich existence může prozradit ne/proběhlá zemětřesení na povrchu Marsu. Pokud jsou balancující skály neporušené, lze dojít k závěru, že země se v dané oblasti po mnoho let nepohnula natolik, aby tento úkaz zničila. Lze je tak úspěšně využít k zjištění seismické historie daného regionu.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.