Na sestřelení íranského dronu využilo americké námořnictvo vůbec poprvé protidronové systémy nové generace

Loď amerického námořnictva minulý týden ve čtvrtek sestřelila íránský dron, který se dostal do její bezprostřední blízkosti. Úspěšně tak použila svůj nový antidronový systém. Incident, který jako první popsal server Millitary.com potvrdilo ve své zprávě i ministerstvo obrany.

Loď jménem USS Boxer plula v oblasti Hormuzského průlivu, když se v její bezprostřední blízkosti objevil cizí dron. Když se k lodi přiblížil na 900 metrů, byl sestřelen. O incidentu informovala řada světových médií a nepopřela jej ani Íránská vláda. Ta však uvedla, že se nejednalo o její dron, ale o dron řízený americkou armádou.

Hlavní podíl na sestřelení dronu měl systém MRZR LMADIS tedy Light Marine Air Defence Integrated System. Jednalo se o jeho první skutečnou akci a její výsledek označil server USNI News za první známou smrt v nové generaci elektronických válek.

Systém jako takový tvoří dvě stanoviště (jež mohou být umístěna i na vozidlech) která jsou schopná díky své výbavě a vzájemnou spoluprací přesně určit, kde se dron nalézá a vyrušit signál, jež jej řídí. Systém byl dříve testován pozemními jednotkami, do výbavy námořnictva se dostal z kraje tohoto roku.

Nejedná se rozhodně o první dron, který americká armáda kdy sestřelila, avšak o první dron, který byl sestřelený novou generací protidronových systémů. Ty se oproti svým předchůdcům mnohem úspornější. Jak poukázal server USNI News, jsou známy případy, kdy americká armáda použila na sestřelení jednoho dronu s cenou 200 dolarů rakety Patriot, z nichž jedna stojí 3 miliony dolarů. Nový systém navíc nepotřebuje náboje.

Zdroj: usni.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.