Na univerzitě ve Francii řeší nedostatek mrtvých těl 3D skenováním

Lékařská věda se již delší dobu potýká s trochu zvláštním a jistém slova smyslu ožehavým tématem, nemá dostatek mrtvých těl pro výzkumné účely. Ta jsou důležitá především pro studenty medicíny, kteří se na nich praxi učí fungování lidského těla. Lékařské fakulty a další instituce se snaží zlepši komunikaci motivovat lidi k poskytnutí těl na lékařské účely, ale stále rostoucí poptávka výrazně převyšuje nabídku. Problémem se v minulosti zabýval i renomovaný časopis The Economist.

Se zajímavým projektem, který by mohl nastalou situaci pomoci řešit, přichází univerzita ve francouzském Montpellier. Tamní vědci začali prostřednictvím 3D skenerů snímat mrtvá těla a vytváří anatomicky přesné 3D modely konkrétních těl včetně všech vrstev tkání, kostí a další součástí. Lékaři snímali celkem osm vrstev.

Samotný proces je kvůli nezbytné přesnosti pracný a zdlouhavý, vědcům se tak podařilo zatím vytvořit model oblasti krku a ramen a oblast pánve. Jednotlivé vrstvy naskenované pomocí zařízení Artec 3D, se ve výsledku spojí do jednoho modelu. Protože sken není dokonalý, lékaři pracují na „postprocesu“ každé z vrstev průměrně jeden den. Lékaři se potýkají s problémem, že některé tkáně mohou být průsvitné, takže je zařízení zaznamená nepřesně. Do budoucna výzkumníci uvažují o podání kontrastní látky, která by mohla problém vyřešit.

Modely by samozřejmě nemohly pitvu zcela nahradit, mohly by však sloužit jako výchozí pomůcky, na kterých by se studenti mohli, pomocí počítače nebo virtuální reality, učit základy anatomie což by mohlo snížit počet potřebných pitev. Tým pracuje na skenování dále a do konce roku by tak studenti měli mít k dispozici 5 vysoce přesných anatomických modelů.

Zdroj: theverge.com