Foto: se svolením Boeing

NASA a Boeing pracují na letadle, které má snížit spotřebu paliva a vytvořit revoluci v komerční dopravě

NASA oznámila, že bude ve spolupráci se společností Boeing pracovat na novém typu úsporného jednoplošného letadla pro komerční využití. Hlavním cílem je snížit množství emisí uvolňovaných při spalování paliva, a tedy omezit negativní dopady létání na klima.

Společnost NASA o sobě tvrdí, že kromě toho, že je vesmírnou a leteckou agenturou, považuje se i za důležitého hráče v oblasti ochrany klimatu (např. monitoruje klimatické změny na Zemi z vesmíru) a zasazuje se i za vývoj technologií, které pomohou snížit emise. Mimo to také vyvíjí letadla na elektrický pohon (např. letoun X-57 Maxwell či dopravní letoun Super Guppy).

Nyní agentura doufá, že její projekt Sustainable Flight Demonstrator do letectví přinese inovaci v podobě nové konstrukce křídla (tzv. transsonického křídla s příhradovými výztuhami). Díky této konstrukci by nové letadlo mělo být úspornější a mělo by spotřebovat až o 30 % méně paliva než současné konstrukce letadel. „Cílem tohoto projektu je totiž revoluční změna tvaru letadla, který veřejnost nejčastěji při cestování používá,“ prozradila svůj cíl NASA.

Tento koncept představuje letadlo s účinnějšími motory a s křídly, která jsou umístěna vysoko na konstrukci letadla, jsou delší a užší, podepřená výztuhou vycházející ze spodní části. Všechny tyto prvky vytváří menší odpor vzduchu, zatímco křídlo i výztuha zajišťují vztlak.

Výzvou je v tomto případě vytvoření konstrukce potřebné pro tento tvar křídla, aniž by se zvýšila hmotnost letadla. Boeing představil první verzi tohoto konceptu v roce 2019, ale bude trvat ještě několik let, než bude možné jej komerčně použít (prozatím se počítá s rokem 2030).

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.