NASA bude spolupracovat se SAE na vysílání lidí do vesmíru

NASA v poslední době uzavírá dohody s různými zeměmi, aby mohla vysílat více lidi do vesmíru. Poslední takový „deal“ uzavřela se Spojenými arabskými emiráty.

V tuto chvíli není jasné, co konkrétně spolupráce zahrnuje, nicméně podle všeho umožní astronautům z této a možná i jiných blízkovýchodních zemí účastnit se amerických vesmírných misí. Spojené arabské emiráty momentálně dávají dohromady první posádku astronautů a výběr zúžily na devět kandidátů, kteří v současnosti podstupují výcvik.

Země také spolupracuje s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos na vyslání prvních Emiráťanů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Ti by sem měli odletět do dubna příštího roku.

NASA se SAE v oblasti cest do vesmíru a jeho explorace v minulosti již spolupracovala. Před dvěma lety strany uzavřely dohodu o výzkumu na poli aeronautiky a kosmu a nové partnerství na ni v jistých ohledech navazuje. Zaměřuje se však především na vesmírné lety.

Zatímco v případě ruské vesmírné mise je datum jasné, to, kdy se astronauti z Emirátů zapojí do amerických misí, není známo. A možná to nebude tak brzy, jak doufají – jednání agentury ohledně těchto služeb se společnostmi SpaceX a Boeing se oproti očekáváním protahují a v současnosti jsou kvůli tomu odkládány i vesmírné lety amerických astronautů.

 

Zdroj: digitaltrends.com