Foto: se svolením NASA

NASA dopravuje svou obří raketu Space Launch System na rampu, chystá testovací start

NASA již zahájila pomalý přesun své zbrusu nové rakety Space Launch System (SLS) na hlavní startovací rampu v Kennedyho vesmírném středisku (KSC) na Floridě. Jde o velmi významný okamžik, jelikož tato raketa byla vyvíjena posledních deset let a po řadě odkladů a problémů se možná konečně rýsuje start tohoto kolosu.

SLS byla většinu minulého roku ukryta v budově NASA Vehicle Assembly Building, v masivním skladu v KSC, které slouží také k umístění a finálnímu složení obřích raket. V průběhu roku 2021 byla raketa složena a podrobena několika testům, při nichž bylo zjišťováno, zda je připravena na převoz.

Speciální pásové vozidlo se SLS se již dalo do pohybu a započalo 11hodinovou cestu, která měří jen něco málo přes 6,5 kilometru (vozidlo se musí pohybovat jen velmi pomalu). Součástí tohoto pásového transportéru je i speciálně upravená mobilní startovací plošina, ze které bude SLS v budoucnu startovat. Tvoří ji plošina a podpůrná věž, která je vysoká asi 102 metrů.

Cílem SLS je nicméně její hlavní startovací rampa LC-39B. Což je shodou okolností historicky významné místo, jelikož z něj kdysi startovala mise Apollo na oběžnou dráhu Měsíce a raketoplány Space Shuttle.

Pokud přesun proběhne bez problémů, začátkem dubna plánuje NASA provést generální zkoušku, při níž budou inženýři simulovat všechny úkony, které jsou potřeba při reálném startu rakety (to mimo jiné obnáší například natankování pohonnou hmotou nebo odpočítávání, které probíhá před startem). Poté NASA SLS převeze zpět do hangáru VAB a provede další testy. V roce 2023 pak raketu čeká pilotovaný let na Měsíc a nejdříve v roce 2024 je plánováno přistání na Měsíci.

Celou akci můžete sledovat prostřednictvím přímého přenosu na YouTube (odkaz níže).

Zdroj: theverge.com