Foto: se svolením Quinn Morley

NASA financuje projekty jako ze sci-fi filmů: létající člun pro průzkum Titanu, nový superrychlý pohon či samorostoucí marsovské domy

NASA je stále ochotna financovat neobvyklé koncepty v rámci snahy o pokrok průzkumu vesmíru. Agentura nyní rozděluje granty ve výši 175 000 dolarů na počáteční studie 14 projektů, které se týkají misí ve Sluneční soustavě i ve vzdálenějším vesmíru.

Jako velmi slibný projekt se prozatím jeví TitanAir, hydroplán Quinna Morleyho z Planet Enterprises, který by měl dokázat prolétávat atmosférou z dusíku a metanu Saturnova měsíce Titanu a zároveň být schopen se pohybovat v jeho oceánech, které jsou uvězněny pod ledovou kůrou. Tento „létající člun“ by sbíral metan a složité organické látky ke studiu tak, že by je nasával speciální porézní náběžnou hranou.

Velký potenciál má také projekt Artura Davoyana z Kalifornské univerzity, který by mohl výrazně urychlit cesty na vnější okraj Sluneční soustavy, a dokonce i do mezihvězdného prostoru. Tento projekt totiž zahrnuje nový typ pohonu vesmírných lodí, který pomocí laserových výbojů vytváří paprsek mikroskopických částic pohybujících se velmi vysokou rychlostí (přes 119 kilometrů za sekundu). Díky tomuto novému typu pohonu by se mohla výrazně zkrátit doba potřebná k průzkumu hlubokého vesmíru. Zatímco Voyageru 1 trvalo 35 let, než dosáhl mezihvězdného prostoru (zhruba 123 au od Slunce), jednotunová sonda by mohla dosáhnout 100 au (astronomických jednotek) za pouhé tři roky. Za 15 let by mohla urazit 500 au.

Podobně ambiciózní je také projekt Mary Knapp z MIT, která navrhla observatoř, jež by pomocí tisíců malých družic detekovala nízkofrekvenční rádiové emise z raného vesmíru včetně magnetických polí exoplanet podobných Zemi. Congrui Jin z Univerzity v Nebrasce navrhl samorostoucí stavební bloky, které by mohly ušetřit místo v raketách při misích na Mars. A například Peter Curreri z Lunar Resources navrhl potrubí, které by mělo přepravovat kyslík mezi základnami na Měsíci.

Je ale potřeba říci, že všechny výše jmenované projekty jsou pouze ranými iniciativami, u nichž není zaručeno, zda se někdy promění v reálné mise. NASA se však rozhodla právě tyto projekty zafinancovat, jelikož věří, že se alespoň jeden z nich nakonec vyplatí.

Zdroj: engadget.com