Foto: NASA

NASA konečně odstranila zaseklé víko z kontejneru na vzorky z asteroidu Bennu

Mohlo by se zdát, že nejsložitější částí mise sběru vzorků z asteroidu bude sebrat z obíhajícího vesmírného tělesa zeminu a dopravit ji zpět na Zem, ale ukázalo se, že skutečným problémem je otevřít kontejner se vzorky. Trvalo to přibližně tři měsíce, ale NASA tvrdí, že konečně odstranila dva zaseknuté uzávěry, které bránily v přístupu k materiálu, který z asteroidu Bennu nasbírala její sonda OSIRIS-REx. OSIRIS-REx vysadila vzorek 24. září, než se vydala studovat další asteroid, Apophis.

Vědci z NASA pod vedením Dr. Nicole Lunningové, kurátorky programu OSIRIS-REx NASA, byli zpočátku schopni odebrat několik málo gramů materiálu, který se nacházel na vnější straně kontejneru TAGSAM (Touch-and-Go-Sample Acquisition Mechanism), jeho vnitřní obsah ale zůstal uzamčen kvůli problémům se spojovacími prvky, které drží kontejner uzavřený. TAGSAM je umístěn ve speciálním boxu s rukavicemi, aby se zabránilo kontaminaci vzorku, a pro manipulaci s ním jsou schváleny pouze určité nástroje. Žádný ze stávajících nástrojů nebyl schopen kontejner otevřít, takže tým musel vyvinout nové.

Nyní, když byla hlavice TAGSAM uvolněna, může tým pokročit v demontáži kontejneru – to znamená, že se brzy budeme moci podívat na to, co je uvnitř. Předběžná analýza prachu a hornin z vnější strany TAGSAMu, které provedla NASA, prokázala přítomnost uhlíku a vody.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.