NASA kritizuje Indii za sestřelení satelitu
Indie se díky úspěšnému pokusu, při němž na nižší oběžné dráze sestřelila vlastní satelit, zařadila mezi vesmírné super velmoci. Ne všude však vzbudilo počínání Indie uznání a nadšení a mezi nejhlasitější kritiky patří NASA.
Její vedoucí pracovník Jim Bridenstine nazval nedávný pokus, při němž byl satelit roztříštěn na 400 malých kousků jako „hroznou věc“ a dodal, že tento druh vojenských pokusů není slučitelný s budoucností civilního vesmírného programu.
Největším problémem jsou podle NASA, ale také dalších nezávislých odborníků na vesmír drobné úlomky, které při podobných pokusech vznikají. Indická vláda sice tvrdí, že pokus uskutečnila na nižší oběžné dráze, aby případný odpad shořel v atmosféře. Podle současných pozorování NASA vytvořil výbuch několik stovek různě velkých úlomků. Pod bedlivým dohledem je v současnosti šedesát z nich. Ty se totiž pohybují ve velmi podobné výškové hladině jako mezinárodní stanice ISS nebo těsně nad ní a v případě srážky by ji mohly nenávratně poškodit.
Podle výpočtu odborníků se zvýšilo riziko srážky s vesmírným odpadem o 44 procent. V případě, že by byla stanice opravdu ohrožena je pro posádku připraven záchranný program nouzových únikových modulů.
NASA trochu uklidňuje situaci s tím, že podle současných výpočtů ke středu nedojde. Problém by však mohl nastat v momentě, kdyby se do závodu ve vesmírném zbrojení přidali další účastníci nebo kdyby současné velmoci své plány a zkoušky rozšiřovaly. Podle mezinárodních úmluv je vesmír i oběžná dráha neutrálním prostorem a případné rozsáhlejší vojenské manévry v ní by mohly ohrozit civilní letecký program.
Zdroj: cnet.com
#MissionShakti : Congratulations to the scientists of @isro & @DRDO_India on successful testing of Anti-Satellite Missile technology.
India destroyed a live Low Earth Orbit satellite 300km away through #ASAT .
IAF wishes greater success & glories in future. Jai Hind!!! pic.twitter.com/f53YHNrewH— Indian Air Force (@IAF_MCC) March 28, 2019