Foto: se svolením NASA

NASA nemůže komunikovat se svými roboty na Marsu, překáží jí v tom Slunce

Roboti NASA určení pro průzkum Marsu budou následující dva týdny odkázáni sami na sebe. Vesmírná agentura k nim totiž nebude mít dosah, což znemožní jakoukoli komunikaci. Důvod je přitom zcela prostý – Mars a Země se na svých oběžných drahách dostaly do polohy, která je staví na opačné strany Slunce, tedy do konjunkce známé jako sluneční konjunkce. Během tohoto období je podle NASA riskantní pokoušet se posílat příkazy svým přístrojům na Marsu, protože rušení ze Slunce by mohlo mít škodlivý vliv.

Aby se předešlo případným problémům, NASA plánovaně přerušila vydávání příkazů, dokud se planety nepřesunou do vhodnějších pozic. Pauza začala v sobotu 11. listopadu a potrvá až do 25. listopadu. Ke konjunkci Slunce s Marsem dochází každé dva roky, a zatímco rovery budou moci po většinu tohoto období posílat domů základní informace o svém stavu, na dva dny (kdy Slunce Mars zcela zakryje) se zcela odmlčí.

To znamená, že rovery Perseverance a Curiosity, vrtulník Ingenuity, sonda Mars Reconnaissance Orbiter a orbitální sondy Odyssey a MAVEN budou na chvíli ponechány samy sobě. Každopádně jejich palubní přístroje budou nadále shromažďovat data v rámci své mise, na odeslání těchto informací na Zemi si ale budeme muset počkat.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.