Zdroj: pixnio.com

NASA oslovila Nokii a plánuje vybudovat LTE síť na Měsíci

Jednou z důležitých součástí nových misí na Měsíc je komunikace. NASA se v tomto směru rozhodla pro trochu překvapivý krok využívající existující a rozšířenou technologii – hodlá na Měsíci spustit mobilní síť 4G LTE. Při této příležitosti ohlásila NASA partnerství se společností Nokia, která získala na tento jedinečný projekt 14,1 milionu amerických dolarů.

Mobilní sítě by dle spolupracovníka NASA James Reuter měly zajistit bezproblémovou komunikaci mezi stanicí, jež by měla na povrchu Měsíce vzniknout, a astronauty, kteří zkoumají měsíční povrch. NASA také nevylučuje, že by tato technologie po určitých úpravách mohla zajišťovat i komunikaci s oběžnou dráhou Měsíce. Základními parametry, na kterých NASA záleží, je rychlost a spolehlivost.

Celý kontrakt je součástí balíku 370 milionů dolarů, jejichž investici v rámci rozvoje programu Artemis oznámila NASA minulý týden. Velká část z tohoto budgetu šla přímo vesmírným dopravcům, jako jsou SpaceX nebo United Launch Alliance.

Nejedná se přitom o první pokus společnosti Nokia zavést LTE na povrch Měsíce. V roce 2018 se společnost spojila s německou vesmírnou firmou PTScientists a britskou pobočkou společnosti Vodafone s cílem vybudovat na Měsíci síť vidokamer s vysílači schopnými posílat z Měsíce video ve vysoké kvalitě. Tento projekt ale zůstal pouze na papíře.

První fáze budování LTE sítí na povrchu Měsíce by byly jistě pouze pokusy a testování, protože tamní prostředí se od toho pozemského výrazně liší. Pro samotné vysílání vesmírem bude nutné technologii zásadně změnit.

Zdroj: engadget.com