Zdroj: Unsplash.com

NASA otestuje svou novou velkou raketu na začátku roku 2022

Ačkoliv se v souvislosti s vesmírem stále častěji mluví o úspěších soukromých společností, ve vývoji velkých raket nezahálí ani NASA. Její příští generace velkých raket Space Lunch System by se měla na svůj první velký testovací let vydat už v únoru příštího roku. Stane se tak po řadě událostí, které vývoj a testování zbrzdily.

O tomto datu se hovořilo již v srpnu, avšak teprve nyní se dočkalo oficiálního potvrzení. Potvrzení přichází den poté, co byly všechny části rakety uloženy do masivního hangáru NASA, kde začne jejich finální montáž. Jedná se o velkolepou halu stojící na Floridě, která je vysoká téměř 100 metrů a je výrazně vyšší než socha Svobody. Na vrcholu rakety je posádková kabina NASA Orion, nová kosmická loď, která má potenciál přepravovat kosmonauty do hlubokého vesmíru.

Debutový let SLS je pojmenovaný jako Artemis I, první krok v programu Artemis NASA. Pokud bude let úspěšný, další misí SLS a Orionu bude Artemis II, která ponese astronauty NASA kolem Měsíce. Program Artemis by měl vyvrcholit návratem lidí na Měsíc. Mělo by se jednat o první ženu a první osobu barevné pleti. K návratu na Měsíc by podle plánů mělo dojít v roce 2024, avšak je pravděpodobné, že se celý program zdrží.

Zpoždění nabral program už nyní. Původně se pracovalo s teorií, že SLS vyletí do vesmíru už v roce 2017, k čemuž ale nedošlo. Pokud by ke startu Artemis I v únoru nedošlo, další okna – určená vzájemnou polohou Země a Měsíce – budou v březnu a dubnu. Pokud bude let úspěšný, tak Artemis II proběhne v roce 2023.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.