NASA: Oumuamua byl druh komety – unikal z něj plyn

Listopad 2017 znamenal malou revoluci v astronomických pozorováních. Spitzer Space Telescope provozovaný agenturou NASA na Havaji objevil v naší sluneční soustavě těleso Oumuamua. To se tak stalo historicky prvním pozorovaným „mezihvězdným poutníkem“, který se do našeho planetárního systému dostal.

Pozorování vzbudilo senzaci, protože se ukázalo, že část jeho povrchu možná tvoří organická hmota, také se řešil jeho podivuhodně protáhlý tvar i to, že ačkoliv nebyly zaznamenány plyny, dokázal objekt blíže Slunci zrychlit. Někteří vědci tak opatrně naznačovali, že by se mohlo jednat o objekt vytvořený uměle.

Téměř po ročním vyhodnocování výsledků pozorování včera NASA zveřejnila svojí zprávu o Oumuamua a ta přináší celou řadu nových zjištění, které ukazují, že se opravdu jednalo o výtvor přírody, nikoliv cizí civilizace.

Zpráva ukazuje, že odhad původní délky, který byl stanovený na maximální délku 800 metrů byl nepřesný. Podle dalších výpočtů a měření je maximální délka toho tělesa 440 metrů (a může být mnohem menší). Chyba byla také v měření rychlosti, půdovně se předpokládalo, že Oumuamua zpomalil a následně zrychlil, avšak ukázalo, že zpomalení (a tudíž i následné zrychlení) bylo nepatrné.

Důležitým zjištěním také je, že z masivu unikalo na různých místech malé množství plynu, který se nacházel uvnitř. To Oumuamua přibližuje definici komet, tak jak je astronomové po léta znají. Právě tento plyn mohl způsobit změny v rychlosti v závislosti na změnách teploty.

Oumuamua poskytl lidstvu velké množství informací a zároveň ukázal, jak málo toho o vesmíru víme. Je také příslibem dalších objevů do budoucna. Jeho pozorování bude jistě mít vliv na přehodnocení metodiky pozorování samotného. To by mohlo přinést další objevy v budoucnu.

Zdroj: jpl.nasa.gov