Foto: se svolením Unsplash

NASA plánuje do roku 2030 vyslat dvě mise k Venuši

Na začátku loňského roku NASA rozdělila tři miliony dolarů mezi čtyři týmy, které měly na starost vývoj potenciálních misí, které se mohou stát plnohodnotnými expedicemi. Dva z těchto projektů nyní dostaly zelenou. Shodou okolností se oba týkají planety Venuše.

První z misí – DAVINCI+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry and Imaging) bude zaměřena převážně na výzkum atmosféry Venuše, vzácných plynů a chemického složení. Sonda bude pořizovat snímky povrchu této planety ve vysokém rozlišení. Kromě geologického složení by tedy mělo dojít i na zodpovězení otázky, zda se na Venuši někdy vyskytovaly oceány (případně – proč došlo k jejich vymizení) a zda tato planeta může mít deskovou tektoniku. Zároveň bude do atmosféry umístěna speciální koule, jež se v ní bude vznášet a sbírat informace o jejím složení.

Druhá mise – VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy) se zaměří přímo na mapování povrchu této skalnaté planety a vytváření trojrozměrných map. Součástí mise bude také zmapování složení hornin. NASA přitom doufá, že díky sondě VERITAS lépe porozumí tomu, jak na Venuši působí geologické síly, a pochopí, proč se planeta vyvíjela tak odlišně od Země.

Realizace každého z projektů vyžaduje dodatečné investice ve výši zhruba 500 milionů dolarů. Obě sondy by měly ze Země odstartovat mezi lety 2028 až 2030. Jak DAVINCI+, tak VERITAS přitom vzešly z programu Discovery, v jehož rámci vědci předkládají NASA návrhy na relativně levné mise.

Zdroj: engadget.com