Zdroj: nasa.gov

NASA plánuje misi k Neptunovu měsíci Tritonu, chce objasnit jeho podivné chování

Mezi dlouhodobými plány NASA je také zkoumání měsíců Sluneční soustavy. Jedním z nejzajímavějších a zároveň nejvzdálenějších objektů je přitom Neptunův měsíc Triton. Ten byl dosud v historii zmapován pouze jednou, a to v roce 1989 sondou Voyager 2, která však zachytila pouze 40 procent povrchu tohoto měsíce.

V budoucnu by k tomuto měsíci měla zamířit mise Trident, mezi jejíž tři hlavní cíle patří prozkoumání přítomnosti oceánu (pomocí zkoumání magnetického pole), zmapování celého povrchu a prověření aktivity ionosféry (včetně výskytu oblaků). Zahájení mise je naplánováno na říjen 2025.

Triton je z vědeckého hlediska zajímavý zejména proto, že ačkoli se nachází daleko od Slunce, vykazuje neobvyklé chování. Mezi některé jeho mimořádné vlastnosti patří například to, že obíhá v protisměru rotace Neptunu (jde o jediný velký měsíc Sluneční soustavy s tímto chováním), jeho ionosféra je až desetkrát aktivnější než u kteréhokoli jiného měsíce nebo například to, že jeho povrch se neustále obnovuje díky výtryskům materiálu (mluví se zde o tzv. ledovém vulkanismu). Vědce také pochopitelně láká přítomnost vody (předpokládá se, že měsíc může mít podpovrchový oceán, který se skrývá pod ledovou krustou).

Otázek na tyto odpovědi se však nedočkáme jen tak. Neptun se totiž od Země nachází téměř 2,8 miliard kilometrů. A předpokládá se, že Trident by měl Tritonu dosáhnout zhruba do roku 2038. Vědci však mají silnou motivaci, Triton totiž poskytuje vynikající studijní materiál a má potenciál zodpovědět dosud neobjasněné otázky.

Zdroj: engadget.com