NASA plánuje postavit tichý nadzvukový tryskáč

NASA se posunula ve svých plánech postavit tiché nadzvukové tryskové letadlo. Tiskové agentuře Bloomberg sdělila, že začne přijímat nabídky na vybudování většího „reálného modelu“ letadla (cca 28 m), které  minulý měsíc testovalo v tunelu.

Nový design prototypu by měl snížit hluk na 65dB, což je na letadlo neočekávaně málo. Designér Lockheed Martin to přirovnává k úrovni „hluku“ uvnitř luxusního auta. Nadzvukový tryskáč Concorde měl pro srovnání při letu 90dB, což jej omezovalo na zámořské lety. V případě nově vyvíjeného letadla by tato omezení padla.

Větší prototyp dokáže vzlétnout do výšky až téměř 17 tisíc metrů a je schopen si zachovat svou nadzvukovou rychlost, přestože letí pouze na jeden motor. V praxi to znamená, že by zkrátil dobu letu z New Yorku do Los Angeles na 3 hodiny.

NASA již v minulosti načrtla plány uvést nové letadlo do provozu do roku 2020 (včetně přelidněných oblastí) a má zajištěné financování na první rok tohoto plánu. To se ovšem zatím netýká létání s cestujícími, upozorňuje server endgadget.com.

Vesmírná agentura se chystá předat svoje poznatky z testování soukromým výrobcům, z nichž někteří již mají plány na létání s cestujícími v nadzvukových letadlech, viz např. společnost Boom Technology. Jak server uzavírá, toho se sice ještě dlouho nedočkáme, ale jednou by měla přijít doba, kdy let přes celou zemi nebude trvat většinu dne.

 

Zdroj: endgadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.