Foto: Unsplash

NASA plánuje tisknout budovy na Měsíci přímo z měsíčního prachu

Kolonizace Měsíce a Marsu už dávno nepatří jen do oblasti sci-fi. Naopak – NASA už řadu let zcela vážně pracuje na výzkumu a vývoji technologií, jež expanzi lidské rasy na tato nebeská tělesa umožní. Velkým problémem se však ukázal být dovoz materiálů potřebných pro stavbu základny a potřebného vybavení. Řešením by měl být 3D tisk, který bude využívat něco, čeho je na Měsíci dostatek – totiž měsíční prach (tzv. regolit). Ten se přitom nevyskytuje pouze na Měsíci, ale i na jiných planetách.

Podle Universe Today bylo součástí poslední zásobovací mise Mezinárodní vesmírné stanice na Měsíc právě zařízení určené k testování 3D tisku přímo na Měsíci, jehož hlavním materiálem má být regolit.

Celý projekt nese název Redwire Regolith Print (RRP) a spojuje se s již rozběhnutým projektem ManD, který se také věnuje vesmírnému 3D tisku. Otázkou je, jak si speciální 3D tiskárna poradí s odlišnými podmínkami (zejména sníženou gravitací). Velkou neznámou je také tvrdost a stabilita výsledného materiálu. Pokud se však prokáže dostatečná pevnost vytištěného materiálu, posádka ISS se poté zaměří na testování jeho odolnosti v drsných podmínkách, které panují ve vesmíru.

Pokud vše poběží podle plánu, projekt RRP by mohl vést k tomu, že vesmírní kolonisté budou moci přímo na místě vytisknout alespoň některé z potřebných budov a nástrojů. To by pochopitelně výrazně snížilo náklady, které dovoz materiálů do vesmíru představuje. Každopádně je potřeba říci, že i když test dopadne dobře, bude ještě následovat velké množství práce, než dojde k jeho praktickému využití.

Zdroj: engadget.com