NASA pořídila unikátní fotografii zvukových vln při průletu zvukovou bariérou

Ačkoliv agenturu NASA má většina z nás spojenou s prozkoumáváním vesmíru. Tento obor je jistě v portfoliu agentury pro letectví a kosmonautiku nejvýraznější, rozhodně však ne jediný. Jedním z projektů na jejichž vývoji inženýři NASA pracují je také grafické zachycení zvukových vln v jeden okamžik.

Dosavadní úsilí v tomto oboru vedlo ke vzniku unikátní fotografie, která ukazuje setkání zvukových vln produkovaných dvěma letadly při nadzvukovém letu. Tyto snímky jsou nejen vizuálně velmi povedené, ale mohou pomoci při vývoji samotných trysek a snížení míry hluku, jež produkují.

Snímání letadel bylo součástí projektu AirBOS (Air-to-Air Background Oriented Schlieren) který se uskutečnil ve výzkumném středisku Armstrong Flight Research NASA. Systém zobrazení je první svého druhu, který dokáže zachytit vysoce kvalitní snímky zvukových vln, a to z více zdrojů současně.

Při podzvukových rychlostech (obvyklá letová rychlost většiny dopravních letadel se pohybuje mezi 900 a 950 km/h) se zvuk šíří před letadlem. Při překonání zvukové bariéry, po jejímž překonání dochází k tomu, že zvuk se šíří za letadlem, dochází k prolomení zvukové bariéry, které je kromě jiného doprovázeno hlasitým zvukem. A právě tento moment zachycuje fotografie, jež NASA zveřejnila.

Zařízení, které NASA vyvinula pro vizualizaci zvuku využívá měření změny tlaku vzduchu, v němž se zvuk šíří. NASA pro svůj pokus použila dva blízko sebe letící nadzvukové letouny. Důvodem toho byla snaha získat informace o tom, jak může prolomení zvukové bariéry prvním letadlem ovlivnit zvuk z letadla letícího v jeho těsné blízkosti.

Celý pokus probíhal ve výšce devíti kilometrů, přičemž dvě letadla letící ve vzdálenosti pouhých několika metrů snímalo třetí letadlo, jež letělo šest set metrů pod nimi. Podle organizátorů výzkumu bylo nejtěžší všechny tři letouny dokonale synchronizovat. Zveřejněná fotografie ukazuje, že se to skutečně podařilo.

Zdroj: nasa.gov