Zdroj: nasa.gov

NASA poslala na ISS poslední jednotku pro vědecké experimenty, laboratoř je tak plně vybavena

V posledních dnech mluvíme o letech do vesmíru především v souvislosti s blížícím se datem prvního posádkového letu na palubě soukromé vesmírné lodi. Byla by však chyba omezit se pouze na tuto událost v oblasti lidské činnosti, směrem k vesmíru se toho totiž děje mnohem více.

V těchto dnech například končí jedna z kapitol vývoje mezinárodní vesmírné stanice ISS. Japonská raketa by k ní měla v těchto dnech doručit poslední laboratorní stojan EXPRESS (Expedite Processing Experimental to the Space Station), který má umožnit další experimenty ve vesmíru. Stalo se tak devatenáct let po doručení prvních dvou těchto zařízení.

Tato speciální vědecká pracoviště, která jsou podobná větším ledničkám, poskytují prostor a energii pro různé vědecké experimenty, dokáží udržet vhodné podmínky pro různé biologické vzorky a jsou sama schopna komunikovat se Zemí i se systémy ISS.

Podle údajů NASA jde o skutečně výkonné pracanty. Od instalace a spuštění prvního stojanu vesmírné stanice v roce 2001, NASA provedla experimenty v délce více než 85 let (počítáno metrikou kombinovaných provozních hodin). Plná výbava ISS umožňuje v kterémkoliv okamžiku zpracovat 80 experimentů řízených členy posádky stanice nebo týmem ze Země.

Každý ze stojanů obsahuje až osm konfigurovatelných pozic pro provádění experimentů. Očekává se, že poslední část vybavení bude plně k dispozici po instalaci, jež by měla proběhnout na podzim letošního roku. Laboratoř ISS pak bude plně vybavena.

Zdroj: nasa.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.