Foto: se svolením NASA

NASA potvrdila úspěšný náraz sondy DART do asteroidu

Po téměř roce skončila experimentální mise NASA Double Asteroid Redirection Test (DART), jejímž cílem bylo zjistit odpověď na otázku, zda lze změnit dráhu asteroidu, pokud do něj narazí speciálně navržená družice, případně několik těchto družic.

K nárazu došlo dnes 27. září v 1:16 našeho času. A přestože data z mise jsou prozatím stále zpracovávána, NASA potvrdila, že nárazová sonda DART zachytila cílový asteroid Dimorphos. Tento asteroid je sice velký jen jako fotbalový stadion (například v porovnání s hypotetickým asteroidem Chicxulub, který pravděpodobně vyhladil dinosaury, jde o malinkaté těleso) a ve vesmíru se vyskytují mnohem větší potenciálně nebezpečné asteroidy, jde o obrovský úspěch.

„Byla úspěšně dokončena první část prvního testu planetární obrany na světě,“ řekl po dopadu Bill Nelson z NASA. „Věřím, že jde o první krok k tomu, abychom se naučili, jak ochránit naši vlastní planetu před asteroidy.“

NASA odstartovala misi DART v listopadu 2021 s cílem prozkoumat využití obranných družic jako prostředku planetární obrany proti blízkozemním objektům. Nárazová sonda DART o velikosti prodejního automatu se pohybovala rychlostí zhruba 22 530 kilometrů v hodině a do asteroidu narazila ve vzdálenosti téměř 68 milionů kilometrů od Země.

Tým uvedl, že ještě několik dní potrvá procházení dat, která byla před, při a po nárazu získána (a to jak samotnou sondou DART, tak i kamerou, která se od ní oddělila těsně před přiblížením k asteroidu Dimorphos). Za ideální výsledek však bude tým považovat zkrácení dráhy asteroidu Dimorphos kolem planetky Didymos o 10 minut.

Zdroj: engadget.com