Zdroj: jpl.nasa.gov

NASA potvrdila, že záhadný objekt pozorovaný od letošního září je pozůstatek rakety z roku 1966

Aktualizace:  Omlouváme se za chybu redakce, pojem “raketoplán” byl opraven na “raketa”

V září vzbudil zájem astronomické komunity záhadný objekt, který se nacházel nedaleko Země. Objev vzbudil zájem odborné veřejnosti svou blízkostí i poměrně neobvyklou oběžnou dráhou. Tento týden ukončila spory o původ a podstatu objetu zpráva vydaná agenturou NASA. Zkoumáním pomocí infračerveného dalekohledu (IRTF) analýza oběžné dráhy odhalila, že se jedná o část rakety ze 60. let.

O tom, že se jedná o umělý objekt, měli astronomové jistotu od samého začátku. Jeho oběžná dráha totiž neodpovídala chování asteroidů. Na základě výpočtů předchozí oběžné dráhy pak došli astronomové k zjištění, že v roce 1966 se objekt musel pohybovat extrémně blízko naší planetě a pochází tedy pravděpodobně z ní.

NASA potvrdila, že šlo o urchylovací raketový stupeň označovaný odborně jako Centaur, který se oddělil od své rakety během mise Surveyor 2. Ta měla za cíl donést sondu na Měsíc. Během přistávacích manévrů ale došlo k poruše trysky, jež měla zajistit modulu měkké dosednutí a zařízení se rozbilo o měsíční povrch.

K potvrzení toho, že se jedná opravdu o tuto součást rakety, pomohl i objev stejného stupně Centaur D z roku 1971, který bylo možné lépe sledovat. Ačkoliv to tak na první pohled nemusí vypadat, pro NASA znamená toto potvrzení poměrně zásadní krok. Jednou z funkcí jejích dalekohledů je totiž upozorňovat na asteroidy, které by mohly potencionálně ohrozit Zemi. Schopnost rozlišit mezi přírodním a umělým objektem je v takovém případě velmi zásadní.

Zdroj: jpl.nasa.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.