Fotoj: Wikipedia

NASA požádala společnost SpaceX, aby zlikvidovala ISS

Společnost SpaceX právě získala zakázku v hodnotě 843 milionů dolarů na to, aby v podstatě zlikvidovala Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Jde o součást programu NASA, jehož cílem je během příštích deseti let bezpečně deorbitalizovat ISS.

ISS je v provozu nepřetržitě od roku 1998 a jako všechno stárne. Vesmírná stanice by měla ukončit své působení na oběžné dráze přibližně v roce 2030. NASA si ale nemůže dovolit, aby se ISS jen tak zřídila do zemské atmosféry, naopak je potřeba, aby byl návrat zpět na Zemi co nejvíce kontrolovaný. A právě s tím byl měla pomoci SpaceX.

SpaceX vyvine kosmickou loď nazvanou US Deorbit Vehicle, která bezpečně dopraví ISS zpět na Zemi bez zbytečného rizika. Raketa společnosti SpaceX ji totiž navede do Tichého oceánu, a to konkrétně na místo, kterému se říká „hřbitov kosmických lodí“, což je neobydlená oblast mezi Novým Zélandem a Jižní Amerikou, která je plná zbytků vesmírných plavidel (konkrétně by mělo jí o téměř 300 strojů).

Realizace celého projektu ale nebude snadná, ISS váží totiž téměř 1000 tun a je příliš masivní na to, aby shořela při návratu do atmosféry. Očekává se, že vývoj i testování deorbitální vesmírné lodi SpaceX zabere několik let. ISS se bude rozpadat postupně, což znamená, že proces by měl probíhat ve třech fázích. Nejprve raketa navede do moře solární panely, poté jednotlivé moduly a nakonec primární konstrukci.

ISS je největší stavbou, která kdy byla ve vesmíru postavena, a vznikla ve spolupráci USA, Evropy, Japonska, Kanady a Ruska. USA a její partneři slibují, že budou provozovat stanici až do konce, ale závazek Ruska končí v roce 2028. Provoz vesmírné stanice stojí přibližně 3,1 miliardy dolarů ročně. Doufá se, že soukromý vesmírný průmysl poté postaví vlastní orbitální stanice, které budou moci astronauti za poplatek využívat.

Za tímto účelem spousta soukromých organizací představila své vlastní vesmírné stanice. Společnosti Vast a SpaceX plánují vypustit jednu z nich v roce 2025 a Blue Origin připravuje stanici nazvanou Orbital Reef ke startu po tomto roce. A také společnosti Voyager, Lockheed Martin a Nanoracks počítají s provozem své stanice Starlab nejpozději do roku 2027.

Zdroj: engadget.com