Foto: se svolením Coperni

NASA představila kabelku z vesmírných materiálů

NASA připravila něco pro milovníky netradičních módních kousků – kabelku, která je vyrobena z materiálu, který se používá ke sběru prachu z komet. Francouzská luxusní značka Coperni představila tašku Air Swipe Bag, která je celá vyrobená z nanomateriálu NASA, aerogelu oxidu křemičitého. Vědec Steve Jones tuto látku poprvé vytvořil v roce 1999 pro misi NASA Stardust, která přivezla vzorky z komety Wild 2.

Air Swipe Bag váží pouhých 31 gramů, přičemž jen 0,2 % jeho objemu je skutečně hmota. Zbytek tvoří vzduch, který vyplňuje triliony kanálků aerogelu. Aerogel je proslulý svou lehkou konstrukcí. V devadesátých letech minulého století získal titul nejlehčí hmoty. NASA tuto látku dříve nazvala pevným kouřem a jediný pohled na tašku ukazuje, jak výstižné toto označení je.

Látka dokáže udržet 4 000násobek své hmotnosti, tedy mnohem více, než se vejde do této kabelky, a vydrží až 2 200 stupňů Celsia. Není tedy divu, že pokud se z Aerogelu nevyrábějí tašky, používá se například k izolaci vozítek na Marsu.

Kabelka Air Swipe Bag zatím není na webových stránkách společnosti Coperni k prodeji, je ale pravděpodobné, že pokud se tak stane, její cena rozhodně nebude nízká.

Zdroj: engadget.com