Foto: se svolením NASA

NASA se podařilo přenést video z vesmíru na Zemi pomocí laseru

V rámci demonstrace nových možností laserové komunikace NASA začátkem tohoto měsíce přenesla ze své sondy Psyche na Zemi video v ultra vysokém rozlišení, a to na neuvěřitelnou vzdálenost přes 19 milionů kilometrů. Je to poprvé, kdy bylo z hlubokého vesmíru pomocí laseru odesláno streamované video v rozlišení UHD. Proto se pravděpodobně toto video zapíše do dějin. Co na něm je? Jde o patnáctisekundový klip, v němž se kočka Taters věnuje oblíbené kočičí zábavě, totiž pronásledování laserového bodu.

Signál z videa, které bylo odesláno 11. prosince, dorazil na Zemi za 101 sekund z místa, kde se Psyche v té době nacházela, což je asi 80krát větší vzdálenost, než je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Klip byl nahrán ještě před startem mise a odeslán na Zemi letovým laserovým vysílačem na palubě Psyche rychlostí 267 Mb/s. Sonda, která se na svou cestu vydala v říjnu, pokračuje ke svému cíli, totiž studiu asteroidu bohatého na kovy v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

„Přestože vysílala ze vzdálenosti milionů kilometrů, byla schopna odesílat video rychleji než většina širokopásmových internetových připojení,“ uvedl Ryan Rogalin, vedoucí elektronik přijímače v rámci projektu v Laboratoři tryskového pohonu NASA. „Ve skutečnosti bylo video po přijetí na Palomaru odesláno do JPL přes internet a toto připojení bylo pomalejší než signál přicházející z hlubokého vesmíru.“

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.