Foto: NASA

NASA simuluje dopad asteroidu na planetu Zemi

Každý milovník katastrofických filmů zná scénář o asteroidu, který se blíží k Zemi a má potenciál svým dopadem vymazat z mapy většinu života na planetě. A co by se dělo doopravdy, kdyby k takové situaci došlo? To v těchto dnech zjišťuje laboratoř Jet Propulsion Laboratory’s Center for Near Earth Object Studies, která je součástí struktury NASA. Na projektu, který probíhá v rámci 7. konference IAA o planetární obraně, kterou pořádá OSN, se podílí také ESA.

Celá akce trvá pět dní a její součástí jsou dobrovolníci z řad odborné veřejnosti, kteří zastupují jednotlivé instituce a úřady. Všichni postupně dostávají informace o vývoji situace a snaží se na ni co nejefektivněji reagovat v rámci možností svých pozic. Jednotlivá rozhodnutí mají vliv na vývoj celé situace.

„Hypotetická cvičení zaměřená na dopad asteroidů nám dávají příležitost přemýšlet o tom, jak bychom reagovali v případě, že by se zjistilo, že velký asteroid má významnou šanci ovlivnit naši planetu,“ řekl Dr. Paul Chodas, ředitel CNEOS.

Tato konference je předehrou k prvnímu testu systému DART (Double Asteroid Redirection Test), který je první skutečnou ukázkou technologie vychylování asteroidů z jejich drah. Start prvního reálného testu je naplánován na konec letošního roku. Jeho cílem je změnit dráhu asteroidu Dimorphos, k čemuž by mělo dojít na podzim roku 2022. Bude se jednat o první počin lidstva tohoto typu v historii.

Zdroj: jpl.nasa.gov